T E C K O M A T O R P S H I S T O R I E N!
Förstasidan
Gå till början av historien
Om
Registrera dig
Hitta en historia
Slumpa fram en historia
Logga in
Antal olika val i historien:
10 007
Antal unika historier:
5019
Antal användare:
7
De 5 senaste tipsen:
2023-05-12 08:51
15000 fönsterputsare!? Hahaha!
/Mats
2023-05-11 12:30
Intressant idé!
/Mats
2023-05-11 12:21
Undrar var nyckeln ligger gömd någonstans.
/Mats
2023-04-17 13:27
"Senaste nytt! Utomjordingar vinner upphandling om fordonsbärgning!" Hahaha
/Mats
2023-04-13 12:49
Vad 17 handlade det där om?
/Mats
Visa alla tips
Denna sida är gjord av:
Teckomatorps Humorfabrik
Visa inte chatten
Du befinner dig i Teckomatorp.
Det kommer en buss.
Buss-spanar-föreningen antecknar ivrigt. "Nr 230 mot Svalöv. Ankom 11.55. 14 passagerare stiger av."
De två medlemmarna huttrar i kylan, men konstaterar glatt att 14 passagerare är månadens bästa 11.55-notering hittills!
De säger hej då och lämnar stationen var för sig.
7 av passagerarna tar tåget mot Ystad. 6 går ut mot Karlsgatan och försvinner söderut. Men en person står kvar i kylan.
Det är Per Gessle.
Nej, inte treackordsmannen från Halmstad utan en annan som heter Per Gessle.
Samtidigt i Halmstad sitter Per Gessle, alltså treackordsmannen från Halmstad, på bussen till folkhögskolan för att gå på sista föreläsningen av 3-poängs folkskolekursen "Det fjärde ackordet".
Kursen har utvecklat hans musikaliska förmågor till den grad att han nu regelbundet komponerar låtar med fyra ackord. Hans kurskollegor har däremot haft det tuffare. Bara 1/4 av deltagarna har klarat första uppgiften "uppskatta låtar med fler än tre ackord". Resten nynnar fortfarande på hits av bluestolva-sort.
Det var 12 sökande till kursen. Alla kom in utom E-type. Han hade inte fullföljt kursen "Det andra ackordet." och var så klart inte berättigad att gå kursen "Det fjärde ackordet."
Treackordsmannen från Halmstad stiger av bussen och hejar på Jonas Berggren. Han står och hänger vid en stoppskyllt och svarar "jag såg den här skylten och då öppnades mina ögon... livet är svårt när man inte förstår"
"Jaså, här kommer alla känslorna på en och samma gång hör jag!" replikerar Per.
I Teckomatorp har en taxi hämtat upp Per Gessle (inte treackordsmannen) och kör mot Torrlösa.
Per betraktar världen utanför fönstret medan taxin susar över landskapet. "Om du spelade i ett punkband, vad skulle det heta?" frågar han plöstligt taxichauffören.
"Pierre Yeahsless" svarar han snabbt. Nästan som om han väntade på att någon skulle fråga honom.
Per rycker till. Sa han "Pierre Yeahsless"? Det var ju namnet på hans punkband som än så länge bara fanns i hans fantasi. Drömmer han eller är han vaken? Både och kanske?
"Basbruno kallar de flesta mig", tillägger chauffören utan att ta ögonen från vägen. "Jag spelar bas".
"Basbruno? Det är ju ett anagram av Baron Bus." säger Per.
Vad händer sen?
"Det är vad jag brukar kalla mig när jag underhåller barn." säger taxichauffören a.k.a Basbruno a.k.a Baron Bus.
"Är det?" säger chauffören. "Det har jag aldrig tänkt på."
Baron Bus var Pers låtsaskompis när han var 24 år.